Nowa rolba na naszym lodowisku!

Warta 740 tysięcy złotych nowoczesna nowa rolba – urządzenie do pielęgnacji lodowej tafli dotarła na lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przed jesiennym nowym sezonem ślizgawek obiekt doczeka się też między innymi nowego agregatu chłodniczego. A to tylko część inwestycyjnej ofensywy, która jest efektem pozyskania funduszy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – edycja 2023 i dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Nowa rolba zastąpi coraz bardziej kapryśne urządzenie służące na lodowisku od blisko 20 lat, z kolei nowa maszynownia chłodnicza pozwoli nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale będzie też i eko, bo wyposażona zostanie w dwustopniowy system odzyskiwania ciepła. Świdnica pozyskała środki finansowe na modernizację lodowiska w związku z powstaniem w Dolnośląskim Zespole Szkół Medyczno-Sportowych klasy łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim (short track), w której młodzież szkoli się między innymi pod okiem medalistki olimpijskiej Natalii Czerwonki. Dzięki inicjatywie wspieranej przez władze Dolnego Śląska świdnicka modernizacja zakwalifikowana została do Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu. Całkowity koszt tych działań to blisko 2 miliony 800 tysięcy złotych. Niemal milion 400 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków budżetu państwa, a 700 tysięcy z budżetu województwa. Pozostała kwota – ponad 730 tysięcy złotych znalazła się w budżecie Świdnicy.

– Lodowisko jest jedną z pereł wśród naszych obiektów. Podczas sezonu ślizgawek gościmy nawet do 100 tysięcy gości. Jego dalsza modernizacja poprawi nie tylko komfort użytkowania, ale będzie też tańsza w eksploatacji i pozwoli na organizowanie wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie – mówi Jerzy Żądło, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.