15 sierpnia Tropem Wilczym!

Dwukrotnie przekładany z powodu obostrzeń związanych z pandemią „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się 15 sierpnia. W Świdnicy areną biegu będą, tak jak w poprzednich latach, trasy wokół zalewu Witoszówka.

Udział w biegu jest bezpłatny. Zgłoszenia i zapisy przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w Bosmanacie. Pierwszych 350 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Organizatorzy zapewnią także wodę i batona.

Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie symboliczny dystans 1963 metrów.

Wydarzeniem dodatkowym będzie program artystyczny przygotowany przez młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. Występy rozpoczną się o godzinie 11.00.

Impreza ma charakter rekreacyjny i patriotyczny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788). Patronat nad imprezą objął JE Biskup Świdnicki Marek Mendyk.

Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?

Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2021 – 15.08.2021

10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 350 osób pakiet startowy: koszulka, medal, woda, baton

11.00-11.50 – program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica
12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu
ok. 13.00 – zakończenie imprezy