Hala Zawiszów zyskała patrona!

Znakomita siatkarka Polonii Świdnica, brązowa medalistka Olimpiady z 1968 roku w Meksyku Helena Aszkiełowicz-Wojno będzie patronką hali sportowej Zawiszów. Decyzję o nadaniu imienia obiektowi, w którym rozgrywają swoje mecze między innymi zawodniczki Polonii podjęli miejscy radni na sesji Rady Miejskiej w piątek, 23 sierpnia.

Halina Aszkiełowicz-Wojno urodziła się 4 lutego 1947 w Słupsku, zmarła 22 czerwca 2018 we Wrocławiu. Na boisku występowała na pozycji środkowej.

– Wybierając Halinę Aszkiełowicz-Wojno – wybitną sportsmenkę o wyjątkowej osobowości – na patrona Hali Sportowo-Widowiskowej w Świdnicy upamiętniamy Jej szczególne zasługi dla Gminy Miasta Świdnicy. Od 1963 roku biorąc udział w wielu sezonach sportowych i reprezentując ówczesny Miejski Klub Sportowy “Polonia Świdnica”, jako podstawowa zawodniczka, w sposób znaczący przyczyniła się do popularyzacji sportu i siatkówki na terenie naszego miasta. Pod okiem znakomitego trenera i szkoleniowca, Tadeusza Ząbka osiągała bardzo wysokie wyniki sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych. Razem z drużyną ze Świdnicy została mistrzynią Polski juniorek w 1964 i 1965 roku. Była wicemistrzynią Europy z 1967 roku, brązową olimpijką z Meksyku z 1968 roku, brązową medalistką Mistrzostw Europy w 1971 roku. W 1972 roku przeszła do Odry Wrocław. W latach 1978-1980 reprezentowała barwy włoskich zespołów Salom Bergamo i Volley Potentino. Polski Komitet Olimpijski w Warszawie, wyróżniając osiągnięcia Haliny Aszkiełowicz-Wojno, umieścił jej sylwetkę wśród największych gwiazd Polskiego Sportu. W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie znalazła się w gronie laureatów 48. Konkursu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Po zakończeniu kariery Aszkiełowicz propagowała ruch olimpijski na Dolnym Śląsku. W 2016 została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla miasta Świdnicy”.

Ceremonia nadania hali imienia Haliny Aszkiełowicz odbędzie się 22 września, w trakcie rozgrywanego w Świdnicy Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt pamięci Tadeusza Ząbka.